Máte otázku? Kontaktujte nás 0907 782 950  info@eliteklenoty.sk

   



Alergia na šperky. Aké sú prejavy a čo s tým?

Alergia na šperky. Aké sú prejavy a čo s tým?

Vo väčšine prípadov sa alergia na šperky objaví iba pri kontakte s bižutériou. Môže sa však stať, že sa alergia objaví aj pri zlatých a strieborných šperkoch alebo dokonca pri šperkoch z iných materiálov. Aké kovy môžu spôsobiť alergiu?

Alergia na šperky a jej prejavy

Ak ste na svojej pokožke, v mieste kontaktu kože a šperku, objavili nezvyčajnú reakciu, môže sa jednať práve o alergiu na šperky. Ako takáto alergická reakcia vyzerá a čo na svojej pokožke zbadáte?

  • Drobné vyrážky – ekzém
  • Svrbenie, pálenie
  • Hrbolčeky na koži alebo pľuzgieriky s tekutinou
  • Začervenanie a suché miesta
  • Podráždenie a zvýšená teplota na podráždenom mieste pokožky

Vyrážka alebo iné príznaky sa prejavia najčastejšie v dekolte, na ušiach, na zápästiach a prstoch. Teda tam, kde nosíme šperky. Takto sa môže prejavovať alergia na striebro, na nikel, chróm alergia, alergia na biele zlato, či alergia na chirurgickú oceľ. Aké kovy teda môžu spôsobiť alergiu a dá sa s tým niečo urobiť? Existujú šperky pre alergikov?

| Prečítajte si: 20 zaujímavostí o zlate, o ktorých ste možno nepočuli 

Kovy, ktoré sú príčinou alergií

V prvom rade je treba povedať, že ak sa objaví napríklad alergia na zlato, príznaky často nespôsobuje samotné zlato. Čo tým chceme povedať? V obrovskej miere alergických reakcií nemôže za túto reakciu samotný zlatý, strieborný alebo iný šperk. Príčinou sú rôzne kovové prímesi, ktoré sa do týchto šperkov pridávajú. Najviac problematický je nikel. Problémy však môže spôsobovať aj kobalt, meď alebo chróm. Tie sa do šperkov zo zlata alebo iných kovov pridávajú preto, aby šperky získali želanú rýdzosť, farbu alebo pevnosť.

Ako sme už povedali, najčastejšie sa alergická reakcia vyskytuje pri kontakte pokožky s niklom. Alergiou na nikel trpí až 15% žien! (1) To však neznamená, že sa musíte navždy vzdať šperkov. Ako to teda riešiť?

Ako bojovať s alergiou na šperky

Ak už raz alergiu na šperky máte, nezbavíte sa jej. To znamená, že nie je možné ju liečiť. Máte obľúbený šperk, ktorý vám spôsobuje alergiu? Tu je zopár rád, ako tento problém môžete riešiť.

Alergia na šperky

  1. Šperk si nechajte pokovovať. To znamená, že si šperk u klenotníka necháte potiahnuť vrstvou hypoalergénneho kovu. Najčastejšie sa jedná o ródium. Pravdepodobne však bude tento proces pokovovania nutné po niekoľkých rokoch nosenia šperku zopakovať.
  2. Šperky skladajte. Aby ste sa vyhli alergickej reakcii, šperky doma odložte.
  3. Prepudrujte pokožku. Takáto ochranná vrstva spôsobí, že šperk nie je priamo v kontakte s kožou.
  4. Vyskúšajte ochranné kryty na šperky. Tie sa používajú napríklad pri náušniciach v podobe ochranných plastových krytov na náušnicové puzety.
  5. Používajte upokojujúci krém na alergie. Taktiež postihnuté miesto ošetrite chladivým obkladom.

Ak však máte silné alergické reakcie, šperky, ktoré ich spôsobujú, radšej nenoste. Vyberajte si šperky pre alergikov.

Šperky pre alergikov

Vynikajúcim riešením pri alergiách sú náramky, prívesky, retiazky a náušnice pre alergikov, ale aj iné šperky z nealergických kovov. O aké šperky ide? Sú to už spomínané ródiované šperky alebo šperky s hypoalergénnou úpravou. Bezpečné je tiež klasické žlté zlato, ale musí mať minimálne 14 a ideálne až 18 karátov. Absolútnou istotou je platina, ktorá je minimálne alergénna a preto sa z nej vyrábajú náušnice pre deti. Bezpečná je tiež chirurgická oceľ. Ak ste teda alergický na nikel, či iný kov, pri kúpe šperku sa vždy opýtajte na jeho zloženie, aby ste sa vyhli nepríjemnej alergickej reakcii.

1. https://nickelinstitute.org/en/science/what-do-you-need-to-know-about-nickel-allergy/

Vyberte si z našej ponuky personalizovaných šperkov

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Vytvorené systémom www.webareal.sk

ZDBjOWJiN